Światowy Dzień Drzewa w Nowej Rudzie

Arbor  Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce  oficjalnie obecna od 2002 roku a w Nowej Rudzie od 2007 r. Biorą w niej udział urzędy, organizacje pozarządowe, szkoły OSP więc nie może wśród przyjaciół przyrody zabraknąć NUTW. Posadziliśmy już wiele drzew, a biorąc udział w projektach  ,,Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku ” prowadzimy również edukację  na temat znaczenia bioróżnorodności  i znaczenia drzew dla ochrony klimatu.

W tym dniu Nadleśnictwo Jugów i Urząd Miasta Nowa Ruda z udziałem Koła PKE w Nowej Rudzie zorganizowali akcję sadzenia drzew  owocowych na terenie całego miasta .  Studentom  NUTW  przydzielono teren na skwerze przy ulicy Spacerowej. 10 października o godzinie 10.00 zebrała się duża grupa  seniorów i dzieci , z Zielonej Pracowni ze Świetlicy OLA , które biorą udział w realizowanym przez nas projekcie „Natura na pokolenia ” Sadziliśmy drzewa dostarczone przez Nadleśnictwo Jugów. Pan leśnik  Kamil  Jaszczyszyn  przywitał grupę, opowiedział o drzewach, które będą sadzone i poinstruował o sposobie sadzenia, tzn. głębokości i odległości między drzewami. Posadziliśmy  20 drzewek czereśni ptasiej, 6 jabłoni i 10 sadzonek kosodrzewiny. Co roku lasy państwowe sadzą 5 milionów drzew. W tym roku postanowiono posadzić drzewa liściaste – przede wszystkim owocowe, jako pokarm dla ptaków, aby zatrzymać ptactwo w miastach.

Za wspólną akcję sadzenia drzew podziękowali: Burmistrz Miasta Nowa Ruda pan Tomasz Kiliński , Senator RP pan Aleksander Szwed i Pełnomocnik Dyrektora MOK w Nowej Rudzie ds. NUTW pani Karolina Popiel. Przybył również z podziękowaniami Nadleśniczy Nadleśnictwa Jugów pan Sławomir Karwowski z Telewizją Wrocław i redaktorem Maciejem Maciejewskim, któremu wywiadu udzieliła edukator PKE pani Teresa Fereżyńska.

Dzieci ze świetlicy OLA   od Nadleśnictwa Jugów otrzymały w podziękowaniu bidony, a potem wszyscy pojechali do Ścinawki Górnej na warsztaty przyrodnicze zakończone wspólnym ogniskiem, które przygotowały seniorki: Helena Gorczycka i Anna Filarska. Pieczone ziemniaki i kiełbaski, spacer po lesie, ładna pogoda i miła atmosfera zakończyły świętowanie Dnia Drzewa.

Bernadeta  Hnatów