Na stronie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, sekcji Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, można znaleźć gry terenowe przygotowane z myślą o mniejszych bądź większych grupach zorganizowanych. Atrakcyjne zarówno dla nauczycieli/edukatorów (do wykorzystania na zajęcia z grupą uczniów w terenie) jak i rodzin na weekendowy wypad do lasu i parku.
Karty do gry terenowej znajdują się do pobrania w załącznikach na stronie https://ciee-gda.pl/gry-terenowe/
Czytając uważnie instrukcję i posługując się załączoną mapą uczestnicy są w stanie rozwiązać zdecydowaną większość zadań.
Życzymy dobrej zabawy i wielkiej przyjemności ze świadomego korzystania z zasobów przyrody!
Opis gier:

Dolina Samborowo
To własnie tutaj, już tak niewiele dzieli Was od odkrycia miejsca strzeżonego latami! Jak tego dokonaliście? Czyżbyście byli wybrańcami? Od wieków trwa spór pomiędzy trytonami zamieszkującymi zatokę Gdańską a wszechwiedzącymi druidami Doliny Samborowo. Obie strony zwalczają się nieustannie w walce o uwagę człowieka. Pragną podzielić się z nim pięknem swojej doliny oraz wiedzą gromadzoną przez lata, jednocześnie wciąż pozostając w ukryciu. Niestety z niewiadomych przyczyn to trytony wygrywają odwieczny konflikt, zaś skarby lasów pozostają w zapomnieniu. To w was pozostaje nadzieja! Zostyaliście powiernikami wielkiej tajemnicy. Wyruszcie w podróż by poznać sekrety druidów. Wszystkie zapisane ich rymowaną mową… Wyruszcie a dowiecie się gdzie leży najbardziej magiczne miejsce w Trójmieście… Jesteście gotowi?

Park Reagana
Najmłodszy z gdańskich „zieleńców”. Położony na styku lądu i morza odwdzięcza się przyrodniczym bogactwem. W przeszłości zajęty przez ogródki działkowe, po których pozostały ślady w postaci drzew owocowych. Kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Jak choćby cenne ujęcia wody pitnej, z której korzysta 30% Gdańszczan. Odwiedzany przez turystów, kochany przez „tubylców”, pełni milion ról i co najważniejsze – potrafi je pogodzić. Wzbudza same pozytywne emocje! Zapraszamy do odkrycia z nami jego przyrodniczych kart.

Zespół pałacowo – parkowy Gdynia Kolibki
Zapraszamy do poznania wyjątkowego miejsca. Jego historia sięga XIV wieku a pierwsza o nim wzmianka „Colypka” trafnie nawiązywała do ukształtowania terenu – kolebki. Teren ten miał burzliwe dzieje a wraz ze zmianą właścicieli kształtował się jego obecny wizerunek. Położony na styku lądu i morza, niegdyś wyznaczający granicę Wolnego Miasta Gdańska. Tak jak przewrotna jest historia tego miejsca tak i bogata różnorodność biologiczna…

Wodny ogród Dolnego Miasta
W samym centrum Gdańska, nieopodal Głównego Miasta, znajduje się wspaniały teren rekreacyjny z ogromnym potencjałem przyrodniczym. To miejsce spacerowe zarówno gdańszczan jak i turystów, którzy ośmieleni zrewitalizowaną częścią Dolnego Miasta, docierają tam z pobliskiego „Centrum”…

Przyroda jest w mieście (CIEE-UG)
Dajemy Wam do ręki grę, która jest jednocześnie nietypowym zaproszeniem. Wspólnie z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego chcielibyśmy zarazić Was naszą przyrodniczą pasją. Aby to było możliwe niezbędna jest do tego droga co najmniej „kropelkowa” – odwiedźcie nas. Na szczęście (dla nielubiących długich spacerów) jesteśmy sąsiadami!
Źródło: https://ciee-gda.pl/gry-terenowe/