Polecamy: gry terenowe Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych

Na stronie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, sekcji Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, można znaleźć gry terenowe przygotowane z myślą o mniejszych bądź większych grupach zorganizowanych. Atrakcyjne zarówno dla nauczycieli/edukatorów (do wykorzystania na zajęcia z grupą uczniów w terenie) jak i rodzin na weekendowy wypad do lasu i parku.

Karty do gry terenowej znajdują się do pobrania w załącznikach na stronie https://ciee-gda.pl/gry-terenowe/

Czytając uważnie instrukcję i posługując się załączoną mapą uczestnicy są w stanie rozwiązać zdecydowaną większość zadań.
Życzymy dobrej zabawy i wielkiej przyjemności ze świadomego korzystania z zasobów przyrody!

Opis gier:

Dolina Samborowo
Dolina Samborowo

To własnie tutaj, już tak niewiele dzieli Was od odkrycia miejsca strzeżonego latami! Jak tego dokonaliście? Czyżbyście byli wybrańcami? Od wieków trwa spór pomiędzy trytonami zamieszkującymi zatokę Gdańską a wszechwiedzącymi druidami Doliny Samborowo. Obie strony zwalczają się nieustannie w walce o uwagę człowieka. Pragną podzielić się z nim pięknem swojej doliny oraz wiedzą gromadzoną przez lata, jednocześnie wciąż pozostając w ukryciu. Niestety z niewiadomych przyczyn to trytony wygrywają odwieczny konflikt, zaś skarby lasów pozostają w zapomnieniu. To w was pozostaje nadzieja! Zostyaliście powiernikami wielkiej tajemnicy. Wyruszcie w podróż by poznać sekrety druidów. Wszystkie zapisane ich rymowaną mową… Wyruszcie a dowiecie się gdzie leży najbardziej magiczne miejsce w Trójmieście… Jesteście gotowi?

Park Reagana
Park Reagana

Najmłodszy z gdańskich „zieleńców”.  Położony na styku lądu i morza odwdzięcza się przyrodniczym bogactwem. W przeszłości zajęty przez ogródki działkowe, po których pozostały ślady w postaci drzew owocowych. Kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Jak choćby cenne ujęcia wody pitnej, z której korzysta 30% Gdańszczan. Odwiedzany przez turystów, kochany przez „tubylców”, pełni milion ról i co najważniejsze – potrafi je pogodzić. Wzbudza same pozytywne emocje! Zapraszamy do odkrycia z nami jego przyrodniczych kart. 

Zespół pałacowo - parkowy Gdynia Kolibki
Zespół pałacowo – parkowy Gdynia Kolibki

 Zapraszamy do poznania wyjątkowego miejsca. Jego historia sięga XIV wieku a pierwsza o nim wzmianka „Colypka” trafnie nawiązywała do ukształtowania terenu – kolebki. Teren ten miał burzliwe dzieje a wraz ze zmianą właścicieli kształtował się jego obecny wizerunek. Położony na styku lądu i morza, niegdyś wyznaczający granicę Wolnego Miasta Gdańska. Tak jak przewrotna jest historia tego miejsca tak i bogata różnorodność biologiczna…

Wodny ogród Dolnego Miasta
Wodny ogród Dolnego Miasta

W samym centrum Gdańska, nieopodal Głównego Miasta, znajduje się wspaniały teren rekreacyjny z ogromnym potencjałem przyrodniczym. To miejsce spacerowe zarówno gdańszczan jak i turystów, którzy ośmieleni zrewitalizowaną częścią Dolnego Miasta, docierają tam z pobliskiego „Centrum”… 

Przyroda jest w mieście (CIEE-UG)
Przyroda jest w mieście (CIEE-UG)

Dajemy Wam do ręki grę, która jest jednocześnie nietypowym zaproszeniem. Wspólnie z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego chcielibyśmy zarazić Was naszą przyrodniczą pasją. Aby to było możliwe niezbędna jest do tego droga co najmniej „kropelkowa” – odwiedźcie nas.  Na szczęście (dla nielubiących długich spacerów) jesteśmy sąsiadami! 

Źródło: https://ciee-gda.pl/gry-terenowe/